بسیاری از مردم به دلیل نداشتن ایمان به خود همیشه در سطح متوسطی باقی می مانند و نمی توانند به درجات بالاتری صعود کنند. آن ها هم دوست دارند که برای خودشان کسب و کار داشته باشند و در زندگی و شغل خود رشد کنند و به موفقیت های بزرگی دست پیدا کنند، اما ترس هایی که دارند مانع چنین کارهایی می شود، به همین خاطر ترجیح می دهند همان طور به زندگی تکراری خود ادامه می دهند.

ایمان ما چگونه شکل می گیرد؟

همین الان قلم و کاغذی بردارید و به 5 باور غلطی که باعث شکست و ناکامی شما شده است را بنویسید.

سپس پنج باوری را که شمارا به سمت موفقیت و کامیابی می رساند، بنویسید.

بهترین راهکار برای ایجاد تغییر در باورها این است که در ذهن خود از عقیده ی قبلی منصرف شوید. اگر با خودتان روراست باشید، می پذیرید که در گذشته باورهایی داشته اید که با تمام وجود از آن ها حمایت می کرده اید، اما امروز از اعتراف به آن ها خجالت می کشید و شاید گاهی هم خودتان را بابت آن ها سرزنش کنید.

به راستی چرا این گونه می شود؟ ممکن است تجربه های جدیدی به دست آورده باشید و یا اتفاقی باعث شده باشد به نادرستی آن باورها پی ببرید.

 

چگونه شرایط را تغییر دهیم؟

بررسی کنید چه کسی قبل از شما به هدف مدنظرتان رسیده و در آن موفق بوده است. اگر به فرد موردنظر دسترسی نزدیک دارید، یک قرار ملاقات دوستانه با او ترتیب دهید و با وی از نزدیک به گفت و گو و مصاحبه بپردازید.
اگر به او دسترسی نزدیک ندارید. می توانید از افراد موفق در ایران و سایر کشورهای دنیا الگوبرداری کنید. باوجود اینترنت و شبکه های اجتماعی می توانید به راحتی حجم وسیعی از اطلاعات در مورد الگوی خود به دست آورید و طبق راهکارهای آن فرد عمل کنید.
الگوبرداری درست، شمارا به موفقیت های بزرگی هدایت می کند. ایمان داشته باشید زمانی که موفقیت کوچکی به دست آورید، موفقیتی دیگر از راه خواهد رسید.
چون موفقیت، موفقیت می آورد. بارها برایمان پیش آمده که با افرادی مواجه شده ایم که بدون خواندن کتاب یا گذران دوره های خاص، در شرایط ایده آل ازلحاظ مالی، شغلی، روابط و … قرار دارند. به راستی چرا بعضی افراد این گونه هستند؟
بعضی ها به طور کاملا ناخودآگاه کارهایی انجام می دهند که به موفقیت منتهی می گردد. سرچشمه ی این کارها ایمان و باور است. ایمان ما سبب می شود، به طور ناخودآگاه و غیرارادی دست به کارهایی بزنیم که ما را به ورطه ناکامی یا قله موفقیت برساند.

ایمان به خود:

از خودتان بپرسید که چقدر به خودتان ایمان دارید. سپس سعی کنید ایمانی که نسبت به خودتان دارید را در کارهای تان نمایان کنید. اگر احساس کردید که باز هم کارها خوب پیش نمی رود و ایمانتان تاثیری روی شما نداشته است، باید با دید عمیق تری به دلیل آن نگاه کنید. برای به دست آوردن فرصت ها باید با تمام وجود نسبت به خودتان باور و ایمان داشته باشید.
افرادی که موفق شده اند و به مقام های بالایی رسیده اند، در هر کاری خودشان را دست کم نمی گرفتند و به خودشان امید می دادند. آن ها حتی زمانی که می دانستند باختشان قطعی است هم دست از تلاش نمی کشیدند و به مبارزه ادامه می دادند تا همه شجاعت و قدرت فرد را ببینند.
کارمندها ترس دارند. آن ها به خاطر همین ترس ایمانی به خود ندارند. آن ها می ترسند که سراغ فرصت های زندگی خود بروند و هر آنچه که دارند را از دست بدهند یا ثروتشان به باد برود. همین تفکر و ترس هم باعث شده که کارمندها هیچ قدمی رو به جلو برندارند و به تمام فرصت های زندگی شان یک جواب منفی بدهند.
زمانی که شخص نسبت به خود ایمان ندارد، دست به نیاز دیگران می شود. در واقع همیشه می خواهد که شخصی او را راهنمایی کند و به او بگوید که چه کارهایی باید انجام دهد. فرد همیشه منتظر دیگران است و دستورهای دیگران را بدون دلیل اجرا می کند. آن ها همیشه می خواهند که فرد دیگری باشند و برای دیگران خدمت گذاری کنند، اما هیچ موقع به خودشان اعتماد نمی کنند و در زندگی شان یک بازنده به حساب می آیند.
حال اگر ایمانی به خود ندارید و می خواهید که آن را به دست بیاورید، ابتدا خودتان را باور کنید و به همان قطره های ایمان به خود دل خوش کنید. سپس سعی کنید ایمانتان را مانند ماهیچه های خود تقویت نموده و هر روز آن را بیشتر و عمیق تر کنید. زمانی که ایمانتان را به خوبی به دست آوردید و به خودباوری رسیدید، وقت آن می شود که ایمان را در کارهای خود به کار ببرید و استفاده کنید. ایمان برای استفاده کردن و پیدا کردن راه های جدید زندگی است و تنها داشتن خود ایمان به انسان هیچ کمکی نمی کند. با ایمان می توانید به سمت آرزوها و هدف های خود قدم بردارید.

مخاطرات و ترس

مردم در دو دسته تقسیم بندی می شوند. کسانی که ایمان دارند و از ترس دوری می کنند و کسانی که نسبت همه ی خطرها و موقعیت ها ترس دارند و ایمانشان را از دست می دهند. آن ها به چیزهایی اعتقاد دارند که هیج حقیقتی ندارد و از همان ها هم می ترسند. برای این که بتوانید ترس خودتان را پیدا کنید و از آن دوری کنید ابتدا از خود بپرسید که به چه چیزی باور دارید و آن حقیقت نیست؟! سپس زمانی که آن را پیدا کردید بدانید که آن همان ترس شما است و باید از آن دوری کنید. حقیقت به شما کمک می کند که چیزهایی که وجود ندارند و باعث ترس شما می شوند را از بین ببرید و شجاعت جدیدی درون شما پدیدار می کند.
اگر شما همیشه سعی کنید که درباره ی حقایق به خودتان دروغ بگویید در واقع سعی کرده اید که ترس خود را تقویت کنید. دروغ ترس را تقویت می کند و حقیقت به ایمانتان کمک می کند. اگر به صدای قلبتان گوش دهید و به باورهای خود اعتماد کنید، آرامش و احساس بهتری را در زندگی احساس خواهید کرد. شاید به دروغ و اشتباه باور داشته باشید که برای انجام کاری کفایت ندارید یا فردی بی عرضه هستید و شاید به دروغ هم دیگران شما را مسخره کنند؛ اما همواره به یاد داشته باشید که نباید باورهای خود را از دست بدهید. بنابراین همواره نسبت به خودتان باور و ایمان داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.